Khor Virap – מנזר בארמניה

עזרה בתכנון טיול לירוואן? השאירו פרטים 👇

בין המרחבים השלווים להפליא של הנוף הארמני, צללית עוצרת נשימה מרחפת מעל האופק. מתגמד מול הר אררט האדיר, אך עם זאת בעל הילה בלתי ניתנת להכחשה, ניצב מנזר חור ויראפ – לוכד, כאילו ציור אלוהי, את תמצית האמונה בת מאות השנים, הסיבולת והארכיטקטורה הבלתי נתפסת. אבל מה הופך את המנזר הזה לכל כך מיוחד? ומדוע הוא תמיד משאיר את מבקריו המומים?

היכונו לצאת למסע – כזה השזור בשבילים המרוצפים המהדהדים של ההיסטוריה, קשתות של זוהר אדריכלי, מסדרונות רוחניים. מסע שלא רק חושף נופים פנורמיים עוצרי נשימה, אלא גם צולל לעומק מחוזות המשמעות הדתית. בין אם אתם מחפשים מפלט שליו, הצצה אל העבר או צלילה עמוקה לתוך התרבות הדתית הארמנית, נראה כי למנזר חור ויראפ יש את כל התשובות עטופות במתחם המלכותי שלו. אז למה לא לפרום אותם יחד?

מקום

בין הנופים המדהימים של ארמניה שוכן מנזר חור ויראפ, מגדלור של נחמה רוחנית על רקע מלכותי של הר אררט והמרחבים העצומים של מישור אררט. במשך מאות שנים, אנדרטה קדושה זו עמדה כעדות לאמונה, סיבולת ורוח ללא חת של העם הארמני.

ממוקם כ -30 ק"מ דרומית ירוואן, עיר הבירה של ארמניה, חור Virap ממוקם ליד הגבול של ארמניה וטורקיה. מיקום שליו וטעון רוחנית זה מציע שלווה, כמו גם נופים מלכותיים של הנוף שמסביב, מה שהופך אותו ליעד אידיאלי עבור מחפשי רוחניות וחובבי טבע כאחד.

גולת הכותרת של מיקומו של חור ויראפ היא קרבתו להר אררט. הפולקלור הארמני המסורתי מאמין שההר הזה הוא מקום מנוחתה של תיבת נוח, ומעניק לסביבת המנזר קסם שלא מהעולם הזה. המנזר, הממוקם על ראש גבעה קטנה, משקיף על מישור אררט ועל הנופים היפים שמעבר לו, ומציע נופים שמימיים המשתנים עם חלוף כל עונה.

ביקור בחור-ויראפ הוא לא רק חקירה רוחנית, אלא גם הרפתקה לארץ של נופים מעוררי יראת כבוד ושלווה שלווה. המנזר, הממוקם גבוה מעל המישור, מזמין את המבקרים להתנתק לרגע מההמולה היומיומית שלהם ולתת לאווירה השלווה להפעיל את קסם הריפוי שלה. תערובת עשירה זו של יופי טבעי, היסטוריה מושרשת ומשמעות רוחנית הופכת את חור ויראפ למקום חובה לביקור בארמניה.

היסטוריה

מנזר חור ויראפ ספוג בהיסטוריה עשירה, חקוקה על ידי האמונה והסיבולת הרווחת של העם הארמני. ממוקם באזור העתיק של Artashat, מקורותיו מתחקים אחר הימים הראשונים של הנצרות בארמניה.

ארמניה הייתה המדינה הראשונה בעולם שאימצה את הנצרות כדת המדינה שלה בשנת 301 לספירה, אירוע היסטורי המיוחס במידה רבה לגרגוריוס הקדוש המאיר או גריגור לוסבוריך. עם זאת, לגרגוריוס הקדוש לא הייתה דרך קלה לקראת קדושתו. האינטראקציה הראשונית שלו עם האמונה הגיעה דרך אירוע חריג. הוא מצא את עצמו כלוא בבור עמוק ומצמרר (virap בארמנית) הממוקם באתר המנזר לצורך הכרזת אמונתו החדשה. הבור תואר כמחריד, מאוכלס בנחשים ועקרבים ארסיים. למרבה הפלא, הוא שרד את תלאות הבור במשך 14 שנים, והניח את היסודות למורשתו של חור ויראפ כסמל לאמונה וסיבולת.

גרגוריוס הקדוש המאיר

סיפור אגדי מדגיש את תפקידו המרכזי של חור ויראפ בנרטיבים היסטוריים עתיקים. זהו סיפורו של המלך טירידטס השלישי שהפך לחזיר בר לאחר שגזר את דינו של גרגוריוס הקדוש לבור. המלך יכול היה להירפא רק על ידי הקדוש הכלוא. המום מהתגלות זו, המלך שחרר את גרגוריוס מהבור. לאחר שנרפא, טירידטס השלישי התרגש כל כך שהוא אימץ את הנצרות והכריז עליה כדת המדינה.

המהפכה הדתית הזו לא הייתה מתאפשרת ללא חור ויראפ, המהווה עדות לתקופה ששינתה את מהלך ההיסטוריה הארמנית. מלבד חשיבותו הדתית, חור ויראפ מילא גם תפקיד פעיל בהיסטוריה הפוליטית של האזור, ושכן בו בית כלא מלכותי בבירת ארטשאט. המנזר היה עד לאירועים היסטוריים קריטיים, ותרם להתפתחותו התרבותית, הפוליטית והרוחנית של האזור. כל אבן של חור ויראפ מספרת סיפור של חוסן ואמונה, מהדהד את סיפורי הקשיים והניצחונות של העבר.

בביקור בחור-ויראפ היום, עדיין תוכלו להרגיש את הכובד ההיסטורי של האזור, את הסיבולת הרוחנית שלו ואת ההד הקדוש של גרגוריוס הקדוש. היסטוריה עשירה זו, הטבועה על אבניה העתיקות, שוזרת את העבר אל תוך ההווה וכפי שנראה בפרקים הבאים, משפיעה על סגנונה האדריכלי הייחודי ועל משמעותה הרוחנית.

אדריכלות

הקסם האדריכלי של מנזר חור ויראפ הוא התגלמות של חדשנות אמנותית ארמנית בת מאות שנים. המבנה, כולל הכנסייה הראשית של האם הקדושה של אלוהים והבור האגדי של גרגוריוס הקדוש המאיר, מתהדר בחשיבותו ההיסטורית באמצעות הארכיטקטורה המתמשכת שלו.

כנסיית האם הקדושה של אלוהים, או הידועה גם בשם "Surb Astvatsatsin", הוקמה במאה ה -17 וירשה את תקופת מאסרו של גרגוריוס הקדוש בבור הממוקם מתחת. עיצובו הוא שילוב של מוטיבים דקורטיביים גאורגיים מורכבים ואדריכלות ארמנית מסורתית. השימוש באבני טוף אדומות ושחורות נפוץ והוא יוצר סימפוניה מובחנת של צבעים שמעניקה למבנה קסם חזק.

תכונות מדהימות

הכנסייה מאופיינת בעיצוב אדריכלי לא יומרני עם תוף מתומן הממוקם מעל אולם התפילה המרכזי המוביל לגג כיפה בצורת מטריה. העיצוב משרת יותר מאשר אסתטיקה – האדריכלות מטבעה מאפשרת זרימה חלקה של אור שמש לתוך חללי הפנים, ויוצרת אווירה שמימית שכאילו מזמינה התערבות אלוהית.

אחד המאפיינים האדריכליים הראויים לציון של מתחם חור ויראפ הוא מגדל הפעמונים שלו. כוח המשיכה שלו טמון בפשטותו ובנוף המרהיב שהוא מציע של המנזר כולו והנופים שמסביב. עיצובו הדק של מגדל הפעמונים בולט בתוך מישור אררט הירוק, ומציג תמונה מלבבת הנראית גם ממרחק של קילומטרים.

פנים והבור

פנים כנסיית האם הקדושה של אלוהים שומר על ענווה בעיצובו, המשלים את חמימות אבניו ומקהלת העץ הממוקמת בין קירותיה. אתה יכול למצוא הדים של תפילות ומזמורים המקנים תהודה לא ארצית לבניין הפשוט אחרת.

עם זאת, התכונה האדריכלית המשכנעת ביותר בתוך המתחם היא צינוק הבור שבו סנט גרגוריוס המאיר סבל את החוויה הקשה שלו. ירידה של סולם אנכי צר מובילה אותך אל תוך החשיכה התוחמת של הבור. למרות עברו המצמרר, הצינוק משדר כעת הילה של שלווה חגיגית, ומשמש כסמל לניצחון האמונה על המצוקה – עדות לארכיטקטורה ולהיסטוריה הייחודיות שנארגו במנזר חור ויראפ.

הארכיטקטורה של חור ויראפ היא אפוא לא רק תצוגה של ביטוי אמנותי, אלא גם משמשת כמאגר של מאות שנים של היסטוריה דתית ואמונה. כפי שדנו בחלק הקודם על ההיסטוריה של חור ויראפ, פלאים אדריכליים אלה מעצימים את מורשת המנזר כסמל מתמשך של האמונה הנוצרית של ארמניה.

משמעות דתית

שוכן בין הנופים השופעים של ארמניה, מנזר חור ויראפ מחזיק בעמדה מכובדת בהיסטוריה הדתית של המדינה. הוא זכה להכרה עולמית לא רק בזכות הארכיטקטורה המעודנת או הנוף הפנורמי שלו, אלא בעיקר בשל חשיבותו הדתית העמוקה.

שמו של המנזר עצמו – 'חור ויראפ', שמשמעותו 'צינוק עמוק' – מזכיר עבר סוער ומהדהד את הלהט הרוחני של מאמיניו. זהו האתר שבו גרגוריוס הקדוש המאיר, קדוש פטרון של ארמניה, הוחזק בשבי במשך כ -13 שנים על ידי המלך טירידטס השלישי. אפיזודה היסטורית זו מושרשת עמוק בנפשם של הנוצרים הארמנים, ומסמלת את אמונתם הבלתי מעורערת ואת חוסנם.

אתר עלייה לרגל

בשל מעמדה המרכזי בהיסטוריה הנוצרית, חור ויראפ התפתחה לאתר עלייה לרגל בולט. מדי שנה, עשרות מאמינים נוהרים למנזר עתיק זה, הולכים בעקבותיו הרוחניות של גרגוריוס הקדוש ומציתים מחדש את אמונתם. הוא מסמל מקום של גאולה ואמונה, המאחד את כל הארמנים תחת מטרייה משותפת של רוחניות וזהות לאומית.

הבור העמוק שבו נכלא גרגוריוס הקדוש, שהגישה אליו כעת היא באמצעות סולם צר ורעוע, עמוס לעתים קרובות בעולי רגל. המאמינים יורדים אל הבור בחיפוש אחר ברכות אלוהיות ונחמה, ומתחברים לאנרגיה הרוחנית שהאתר מפיק.

אווירה ומסורות

השלווה העוטפת את חור ויראפ מעניקה לו קסם שמימי. נזירים לבושים בלבוש קודר פוסעים במסדרונותיו, מתפללים, מודטים ושוקעים במשימות יומיומיות פשוטות, ובכך מוסיפים קשר בשר ודם לנרטיב ההיסטורי של האתר. כפי שנדון בחלק ההיסטוריה, האירועים ההיסטוריים הקשורים למנזר עיצבו את משמעותו הדתית וביססו אותו כמגדלור של אמונה נוצרית.

מסורות חזקות וטקסים מיסטיים הקשורים למנזר שובה את לב המבקרים. שירותי דת אורתודוקסיים, ברכת בעלי חיים ואירועי זיכרון הקשורים לגרגוריוס הקדוש הם חלק מהטקסים הנערכים כאן, המדגישים את הרלוונטיות הדתית הפנימית של חור ויראפ.

כל אלה תורמים יחד לחשיבות הדתית של מנזר חור ויראפ, מטפחים קשר בין העבר להווה, הארצי והאלוהי, והופכים אותו לפנינה רוחנית בתוך הנוף השופע של ארמניה.

נופים מסביב

שוכן בתוך הנוף המפתה של ארמניה, מנזר חור ויראפ מספק נופים עוצרי נשימה שהם מחזה לראות. ממיקומו הגבוה, המנזר מציע פנורמות גליות של הר אררט, מחזה אגרסטלי שלא מצליח להדהים את המתבונן. הר געש מורכב פוליגנטי רדום זה מצופה בשמיכת שלג; נוף עוצר נשימה המחמיא לאווירה השלווה של המנזר ומוסיף נופך מיסטי לסביבה.

מישור אררט השליו

מישור אררט, אחד העמקים הגדולים ביותר ברמות הארמניות, משתרע עד כמה שהעין יכולה לראות מחור ויראפ. מרחבי המישור הזה, המכוסה כרמים ומטעים, הוא מראה המעודד התבוננות ומחשבות שלוות. הצבעים משתנים באופן דרמטי לאורך עונות השנה, ומציירים תמונה חדשה עם כל מעבר. באביב, צמחייה עבותה מעטרת את הנוף, ואילו הסתיו מביא גוון זהוב יפהפה המנצנץ באור השמש הארמני.

חילופי העונות

כל עונה מביאה את פלטת הצבעים ומצב הרוח הייחודיים שלה לנוף סביב חור ויראפ. בקיץ, השדות מתהדרים בירוק תוסס, בניגוד לאור החם של השקיעות. עם הסתיו מגיעה תערובת עשירה של אדומים, כתומים וצהובים, המעניקים לסביבה קסם מוזר. החורף מפזר על האזור יריעה של שלג לבן קריסטל, המעניק איכות חלומית לנוף. אין ספק, כל שלב מעצים עוד יותר את היופי המקיף את האתר הדתי יוצא הדופן הזה.

קרבתו של המנזר לנופים תוססים אלה מוסיפה עומק ומשמעות נוספים לביקורכם. כשמתבוננים בנופים הקסומים האלה, אי אפשר שלא לחוש חיבור עמוק לטבע והערכה לנפלאותיו. טיול לחור ויראפ הוא לא רק ביקור באנדרטה דתית איקונית, זו הזדמנות להתענג על היופי המהפנט של הנופים הארמניים, מה שהופך אותו לחוויה שאסור להחמיץ במהלך הביקור במדינה היפה הזו.

זכור השקפה זו בעת ביקור בחלקים אחרים של המנזר, כגון הבור העמוק שבו נכלא גרגוריוס הקדוש, המוזכר בחלק ההיסטוריה של מדריך זה. הניגוד בין כליאת הבור לבין המרחב הבלתי מוגבל של הנופים שמסביב מוסיף רובד עוצמתי של התבוננות לביקורכם. ואכן, הנופים סביב חור ויראפ הם מראה לנפש, לא פחות מאשר לעיניים.

ביקור במנזר

סיור מודרך במנזר חור ויראפ הוא מסע מאיר עיניים אל המורשת הקדושה של ארמניה. המנזר ניצב כמגדלור של המסורות הנוצריות של המדינה, ומזמין מבקרים ממרחקים להתעמק במארג ההיסטורי והרוחני העשיר שלו. סיור זה אינו רק טיול במסדרונות האבן העתיקים – הוא גם טבילה בירושה המציירת סצנות תוססות של אמונה, סיבולת ומסירות.

מוקדי המשיכה העיקריים של חור ויראפ הם האתרים ההיסטוריים והסמלים הרוחניים שלה. האטרקציות העיקריות כוללות את כנסיית המנזר ומגדל הפעמונים, המשמרים את הסגנון האדריכלי העתיק. התופים והכיפות המתומנים שלהם, נושא בולט בחלק האדריכלות של מדריך זה, מדגישים את האלגנטיות הנצחית של עיצוב הכנסייה הארמנית.

החדר התת-קרקעי

נקודת עניין נוספת היא החדר התת-קרקעי, המכונה לעתים קרובות "הבור העמוק" שבו נכלא גרגוריוס הקדוש המאיר. המבקרים יכולים לרדת בסולם אל תוך הבור הקלסטרופובי ולחוות חיבור מוחשי לעבר. זה מצניע את הלב ומעורר תחושה של סולידריות עם הסיבולת הרוחנית של גרגוריוס הקדוש, שהתמיד בתנאים השוממים ביותר.

קפלות, שרידים ויצירות אמנות

המנזר הוא גם ביתם של כמה קפלות, מאגר של שרידים עתיקים, ואוסף מדהים של יצירות אמנות דתיות. מרכיבים אינטגרליים אלה מוסיפים רבדים לנרטיב ההיסטורי, ומציעים סמלים פיזיים של התרבות הדתית וההיסטוריה הארמנית שנדונו בסעיפים הקודמים. הם מייצגים את הקולות הדוממים אך התוססים של אמונה בלתי שבורה, המהדהדים לאורך מאות שנים של רדיפה רוחנית.

חיי היומיום של הנזירים המקומיים הם היבט מסקרן נוסף בביקור בחור-ויראף. התבוננות במשימות הנזיריות, בתפילות ובשגרה שלהם מוסיפה רובד נוסף של אותנטיות לביקור. הצצה זו לחיי הנזירות מציעה תובנות על האמונה החיה של המנזר ומספקת תחושה של מסירות רוחנית מתמשכת. כאן, ההיסטוריה לא רק נזכרת, היא חיה – המקום שבו העבר מהדהד בהווה באמצעות חיי הפרישות המוקדשים לתפילה ולהתבוננות.

ביקור מספק ומכבד

המבקרים מוזמנים לכבד את הטבע המקודש של האתר. מומלץ ללבוש בגדים צנועים, ולצפות להתנהגות עדינה ומכבדת. הנזירים המתגוררים בחור-ויראפ אינם נמצאים שם לבידור – הם מתרגלים דתיים אדוקים. כמו כן, המנזר ושטחיו אינם רק אטרקציות תיירותיות. הם מקומות קדושים ויש להתייחס אליהם ככאלה. המבקרים צריכים גם לזכור להיות שקטים כאשר נכנסים למקומות פולחן, שכן אחרים עשויים להתפלל או לעשות מדיטציה.

במנזר, תוכלו למצוא לא רק חפצים היסטוריים ופאר אדריכלי, אלא רוח מתמשכת שחודרת לכל אבן ונשימה של אוויר – רוח שטופחה במשך מאות שנים, נתמכת ומוערכת על ידי אלה שהולכים בשטחו המקודש כיום. נופים אידיליים מקיפים את המקדש הזה, שנידונו בסעיף 'נופים מסביב', ורק מגבירים את תחושת השלווה והשלווה הנמצאת בין כתליו.

הסיור של חור Virap הוא לא רק חוויה סיור. זהו סנטימנט, סיפור, הד של אמונה בת אלפי שנים – עדות לזהות הרוחנית המתמשכת של ארמניה. מהחדר התת-קרקעי ועד לנופים השמימיים, מנזר חור ויראפ הוא אכן תגלית ששווה לצאת אליה.

חור ויראפ – מנזר בארמניה הוראות הגעה

ההגעה למנזר חור ויראפ מירוואן לא חייבת להיות מרתיעה. התחל את המסע שלך על Autoroute M2, לכיוון דרום לכיוון Artashat. בעודכם מנווטים, שלטי דרכים מסומנים היטב יובילו אתכם אל המנזר, השוכן בנוחות על גבעה בין הכפרים פוקר ודי (Pokr Vedi) ולוסראט (Lusarat).

המרחק הוא כ-35 ק"מ וזמן הנסיעה המשוער הוא 50 דקות ללא תנועה. שימו לב שתנאי הדרך בדרך כלל נוחים לאורך כל השנה, מה שהופך את הנסיעה לחלקה ולא מסובכת.

ציוני דרך כגון שמורת יער חוסרוב העתיקה והעיר ארטשט יכולים לשמש נקודות ציון בולטות. בחירה בסיור מקומי או במונית שכורה יכולה להיות גם אפשרות מועדפת. לא משנה איך תבחרו לנסוע, טיול לחור ויראפ מבטיח להיות חוויה בלתי נשכחת בגילוי המורשת הדתית וההיסטורית של ארמניה.

בהחלט, בואו נציג קטע טבלה המציג את הפסטיבלים והאירועים העיקריים המתרחשים בחור-ויראפ, המאפשר למבקרים לתכנן את הטיול שלהם על בסיס תאריכים משמעותיים אלה. "`

פסטיבלים ואירועים במנזר חור ויראפ

כאתר דתי נודע, מנזר חור ויראפ מארח מספר פסטיבלים ואירועים שנתיים המשמעותיים לתרבות ולדת הארמנית. הנה ארבעה אירועים ראויים לציון שנחגגו במנזר:

תיאור תאריך האירוע  
ורדוואר יולי פסטיבל ארמני מסורתי שבמקור חגג את האלה אסטגיק אך כעת מוכר כחגיגה נוצרית לכבוד ההשתנות של ישו.
פסחא משתנה חג הפסחא, החג הנוצרי החשוב ביותר בארמניה, מצוין בשירותי כנסייה מיוחדים, ארוחות משפחתיות ואווירה חגיגית במנזר.
חג סרקיס הקדוש פברואר מוכר כפטרון האהבה והנעורים בארמניה, המקומיים הולכים לכנסיות כדי להדליק נרות ולהתפלל ביום סרקיס הקדוש.
עלייתה של מרים אוגוסט חג אורתודוקסי חשוב, פסטיבל זה מנציח את עלייתה של מרים הבתולה לגן עדן ומצוין על ידי שירותי כנסייה מיוחדים ותהלוכות.

"""

שאלות נפוצות לגבי Khor Virap – Monastery in Armenia

בואו נתייחס לכמה שאלות נפוצות על מנזר חור ויראפ, ההיסטוריה שלו, הארכיטקטורה והמשמעות שלו.

 • מדוע מנזר חור ויראפ משמעותי לנצרות?
  מנזר חור ויראפ הוא בעל חשיבות עליונה עבור הנצרות מכיוון שהוא קשור לגרגוריוס הקדוש המאיר. זה היה בבור התת-קרקעי של מנזר זה כי גרגוריוס הקדוש היה כלוא במשך שנים לפני שהוא האיר את ארמניה על ידי החדרת הנצרות.
 • מהו הסגנון האדריכלי של מנזר חור ויראפ?
  המנזר כולל שילוב של סגנונות אדריכליים שונים, אך הוא מושפע בעיקר מאדריכלות ארמנית מסורתית קדושה. אלמנטים מרכזיים כוללים בזיליקה עם כיפה ומגדל פעמונים, בין היתר.
 • מה אפשר לצפות לראות ממנזר חור ויראפ?
  המנזר מציע נוף פנורמי של הר אררט ומישור אררט. הנוף המשתנה עם עונות השנה מוסיף ליופיו של מיקום שליו זה.
 • מה ייחודי בביקור במנזר חור ויראפ?
  ביקור במנזר חור ויראפ הוא צלילה עמוקה להיסטוריה ולאמונה. המבקרים יכולים לחקור את הקפלות, להתפעל משרידים ויצירות אמנות, ולבקר בבור התת-קרקעי שבו נכלא גרגוריוס הקדוש. גם הצצה לשגרת חייהם של נזירים מקומיים מסקרנת.
 • איך להגיע למנזר חור ויראפ מירוואן?
  המנזר נגיש באמצעות אמצעי תחבורה שונים מירוואן, לרבות אוטובוסים ומוניות. המסע משתרע על פני מרחק של כ-30 ק"מ ומציע נופים ציוריים לצד הדרך.
 • מהם עוד כמה אירועים היסטוריים חשובים הקשורים למנזר חור ויראפ?
  מעבר להישרדותו המופלאה של גרגוריוס הקדוש בבור, המנזר היווה תזכורת מתמדת לאמונה הנוצרית של ארמניה, לחוסן שלה ולתפקיד שמילא בפיזור מתחים פוליטיים ודתיים באזור.

"`

יתרונות הביקור במנזר חור ויראפ בארמניה

בנוסף למשמעות הדתית וההיסטורית, ישנם מספר יתרונות נוספים שמגיעים עם ביקור במנזר חור ויראפ בארמניה:

 • נוף מדהים: שוכן על רקע הר אררט, חור ויראפ מציע נוף פנורמי שצלמים חולמים עליו. זהו המקום המושלם לצלם תמונות ראויות לגלויה של היופי הטבעי של ארמניה.
 • משמעות היסטורית: חור ויראפ הוא אחד האתרים החשובים ביותר בהיסטוריה הארמנית, הקשור קשר הדוק למורשת הנוצרית של האומה. ביקור כאן הוא לא רק סיור, אלא מסע אחורה בזמן.
 • עניין אדריכלי: עם ארכיטקטורת הכנסייה הארמנית הייחודית שלו, המנזר הוא מקום נהדר לצפות באלמנטים אדריכליים מסורתיים כמו הכיפה המתומנת ומגדל הפעמונים.
 • חשיבות דתית: זה משמעותי עבור תיירים דתיים, במיוחד עבור חברי הכנסייה האפוסטולית הארמנית. כאן נכלא גרגוריוס הקדוש המאיר, מה שהפך את חור ויראפ לאתר עלייה לרגל מרכזי.
 • סביבת טבע: המבקרים יכולים לחוות את האווירה השלווה והשלווה, הרחק מהרעש וההמולה של חיי העיר. הליכה סביב המנזר וסביבתו הטבעית יכולה להיות חוויה מרגיעה ומדיטטיבית.
 • נגישות: למרות חשיבותה ההיסטורית והדתית, חור ויראפ נגישה בקלות מירוואן, בירת ארמניה. זה הופך אותו ליעד מושלם לטיול יום עבור מבקרים השוהים בעיר.

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בירוואן מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על ארמניה!