Saint Gregory The Illuminator Cathedral – קתדרלה ביירבאן, ארמניה

עזרה בתכנון טיול לירוואן? השאירו פרטים 👇

פנינה נפלאה השוכנת בלב ירוואן, קתדרלת גרגוריוס הקדוש המאיר עומדת גאה כעדות לאמונה המתמשכת ולחוסן של העם הארמני. ביקור בקתדרלה זו אינו רק חוויה אמנותית ואדריכלית, אלא גם מסע רוחני ותרבותי אל מעמקי מורשת בת מאות שנים.

מוארת על ידי גווני הענבר של השקיעה, הצללית המלכותית של הקתדרלה מהדהדת עם סיפורי העבר תוך הד שאיפות ההווה. האדריכלות המרשימה שלה, המושרשת בסמליות דתית, מאכלסת עיצוב פנים שהוא התגלמות של יופי והרמוניה אלוהיים. אבל מה הופך את הקתדרלה הזו ליצירת מופת מהפנטת? אילו מעשיות טמונות בסמליו הדתיים? כיצד עיצובו משקף את הלב והנשמה של התרבות הארמנית? כאשר אנו מתעמקים באוצרות נסתרים אלה, אנו משלבים ידיים עם המבקרים הרבים מרחבי העולם שחשו את הפיתוי המיסטי של קתדרלת גרגוריוס הקדוש המאיר.

היסטוריה

אימננטי בלב ירוואן, ארמניה, קתדרלת גרגוריוס הקדוש המאיר ניצבת כסמל חרוט בזמן, הנושא חשיבות היסטורית המתעלה על היופי האסתטי. הקתדרלה מתחקה אחר מקורותיה עוד בימיה הראשונים של הנצרות בארמניה, ומגלה יראת כבוד עמוקה לגרגוריוס הקדוש המאיר, דמות נערצת בנצרות הארמנית שמילאה תפקיד מכריע בפעילות הדתית הפנימית של המדינה.

סיפורו של גרגוריוס הקדוש המאיר מתחיל במאה ה-3 לספירה. הוא מילא תפקיד חשוב בהמרת דתו של טירידטס השלישי, מלך ארמניה לנצרות, מה שהוביל מאוחר יותר לאימוץ הנצרות כדת המדינה, האומה הראשונה בעולם שעשתה זאת. הקתדרלה, הקרויה על שמו של גרגוריוס הקדוש, היא המחשה מוחשית למורשתו העמוקה.

הבנייה הראשונית של הקתדרלה הושלמה בשנת 2001, והיא אחד המבנים הדתיים החדשים ביותר בארמניה. למרות גילו הצעיר יחסית, הוא משלב סגנון ארמני מסורתי ונתפס כסמל לחוסן ולהתמדה של העם הארמני בתוך טלטלות חברתיות-פוליטיות שונות.

הקתדרלה מעידה על סיפור של הישרדות, טרנספורמציה ולידה מחדש. היא עומדת לא רק כישות דתית, אלא כעדות לאמונתו של העם הארמני, ולמחויבותו האיתנה להיסטוריה הדתית ולדוקטרינה שלהם, שעמדה במבחן הזמן.

אדריכלות

קתדרלת גרגוריוס הקדוש המאיר בירוואן, ארמניה היא יצירת מופת אדריכלית אמיתית. צורתו הפנומנלית מציגה תערובת חלקה של האדריכלות הדתית העתיקה של ארמניה וחידושים אדריכליים מודרניים. ישנם אלמנטים המהדהדים בבירור את מאפייני העיצוב הרוחני המסורתיים של האזור ואת התקופה בה חי גרגוריוס הקדוש, מה שהופך אותו לסמל חי של המורשת האדריכלית הארמנית.

מאפיינים חיצוניים ואלמנטים עיצוביים

במבט ראשון על הקתדרלה, תופתעו מהמראה החיצוני המרהיב שלה. הקתדרלה בנויה בעיקר מטוף, סוג של סלע יליד ארמניה, המעניק אותנטיות תרבותית למראה שלה. עיטורי הבזלת עומדים בניגוד נפלא לטוף הבהיר, ומדגישים את הקשתות והעמודים האלגנטיים. הכיפות הגבוהות והמחודדות המגיעות לשמיים הן קריצה לאדריכלות הארמנית של ימי הביניים, ואילו החלונות הגדולים והשימוש הנרחב בוויטראז'ים משקפים השפעה עכשווית יותר.

פריסת פנים ורכיבים מבניים

בעוד החלק החיצוני מציע פינוק חזותי נהדר, הפריסה הפנימית מתמצתת מסירות מרשימה לעקרונות אדריכלות הכנסייה הארמנית המסורתית. הקתדרלה מורכבת מבזיליקה בעלת שלוש ספינות, שבראשה כיפה מפוארת. פשטות הפריסה יוצרת תחושה של חגיגיות, בעוד הפרטים המורכבים על התקרה הגבוהה, העמודים והקפלות מוסיפים מגע של תחכום. שימוש מרשים בתאורה טבעית משלים את אדריכלות הפנים – אור השמש זורם דרך הוויטראז'ים ויוצר מופע אלוהי של צבעים וצורות המסנוורים את החושים.

מגדל הפעמונים המלכותי של הקתדרלה ראוי לאזכור מיוחד. הוא ניצב איתן בגובה של 54 מטרים, משלים את השלמות הגיאומטרית של הקתדרלה ומציע נופים מדהימים של קו הרקיע של ירוואן.

מורכבות בפשטות

גאונותה של אדריכלות הקתדרלה טמונה בפשטותה המסתירה רשת סבוכה של מורכבויות. השילוב של אלמנטים עיצוביים מסורתיים ומודרניים הוא הישג אדריכלי בפני עצמו. רק כשעוברים דרך המבנה המפואר הזה, אפשר להרגיש את ההרמוניה המושלמת בין מנהגים עתיקים לאסתטיקה עכשווית. על קצה המזלג, הארכיטקטורה של קתדרלת גרגוריוס הקדוש המאיר היא יותר מסתם מבנה מרשים. זוהי מחווה גדולה לעבר התוסס של ארמניה ואימוץ עתידה המבטיח.

סמליות דתית

הפאר של גרגוריוס הקדוש קתדרלת המאיר ניכרת לא רק בארכיטקטורה הנוסקת שלה, אלא גם בסמליות הדתית המורכבת השזורה באופן יצירתי לאורך כל עיצובה. הקתדרלה ספוגה במארג עשיר של סמלים דתיים מגובשים המגלמים את עקרונות הכנסייה האפוסטולית הארמנית וחולקים כבוד לקדוש הפטרון שלה, גרגוריוס הקדוש המאיר.

סמלים בעיצוב הקתדרלה

בולט מיד השימוש בסמליות דתית בעיצוב הקתדרלה, עם צלבים רבים המעטרים את הקתדרלה, כל אחד בעיצוב ייחודי משלו, המזכירים את כל תפקידה העיקרי כמקום פולחן נוצרי. המגדל הדומיננטי של הקתדרלה הוא גם סמלי, ומייצג את המקדש האלוהי של אלוהים ואת שיעור קומתם הגבוה של החיים הרוחניים מעל דאגות ארציות.

סמליות של צבעים, דוגמאות ומוטיבים

כל אלמנט בעיצוב הקתדרלה נושא משמעות סמלית מושרשת. הצבעים הנפוצים ביותר – לבן, זהב וכחול שמיים – מבטאים טוהר, האדרה ושלום שמיימי בהתאמה. מוטיב הענבים החוזר מסמל את סעודת האדון ואת כרם האלוהים, הפורח תחת השגחתו האלוהית.

משמעותם של סמלים ופסלים דתיים

הדימויים של הקתדרלה מוצפים באיקונות ופסלים דתיים, שכל אחד מהם מסמל אפיזודות מסוימות מהתנ"ך ומחייו של ישו. מרכזי בהם הוא פסלו של גרגוריוס הקדוש המאיר, המעורר יראת כבוד והערצה בקרב המאמינים. ישנם גם תיאורים משמעותיים של דמויות תנ"כיות, שכל אחת מהן מגלמת מעלות כדי לעורר השראה במאמינים, וייצוגים איקונוגרפיים של מלאכים, המזכירים למבקרים את הנוכחות השמימית.

מיקום אדריכלי ומשמעותו

נראה כי כל היבט של הקתדרלה הוצב באופן אסטרטגי כדי להעביר מסר דתי. לדוגמה, כיוון המזבח הראשי לכיוון מזרח מסמל את הציפייה לביאתו השנייה של המשיח. הכיפה, הנפוצה באדריכלות הארמנית, מסמלת כאן את היקום, כאשר המזבח מסמל את השמים במרכזה. מחשבה ושיקול מורכבים אלה שהושקעו בכל אלמנט מעניקים לקתדרלה עומק רוחני עמוק מעבר ליופייה הפיזי.

זו לא רק הארכיטקטורה המרשימה שלה, כפי שהוזכר בסעיף הקודם, אלא גם הסמליות הדתית העשירה שתורמת לקתדרלת גרגוריוס הקדוש המאיר להיות יצירת מופת יוצאת דופן של אמנות רוחנית ונקודת עניין ייחודית למי שחוקר את ההיסטוריה הדתית של ארמניה.

עיצוב פנים

כאשר אתם חוצים את מפתן קתדרלת גרגוריוס הקדוש המאיר, אתם מוקסמים באופן מיידי מעיצוב הפנים המרהיב שלה. תשומת הלב לפרטים הקטנים והאומנות המעולה מתגלים כשאתה חוצה את המרחב הגדול של הקתדרלה. עיצוב הפנים נבנה כדי להגדיר את קדושת המקום ואת קדושת השירותים המתקיימים בו, ומשלב ביד אמן אלמנטים דתיים ותרבותיים.

אלמנטים עיצוביים ועיצוביים

העיצוב של הקתדרלה מגביר את יראת הכבוד שלה. כל האלמנטים העיצוביים והקישוטים נבחרו בקפידה כדי להדהד את קדושת המקום. הקתדרלה מתגאה במגוון רחב של אלמנטים עיצוביים, כגון צלבים מעוטרים, תבליטים פיסוליים ונברשות מפוארות, כולם משקפים באופן הדוק אומנות ארמנית. קירות הקתדרלה מעוטרים בסצנות דתיות והיסטוריות, המשחזרות ברהיטות את הנרטיבים מהתנ"ך. גולות ואבנים יקרות נמצאות בשימוש נרחב כדי להפיח חיים בעיצובים אלה תוך הוספת תחושה יוצאת דופן של יוקרה.

אור טבעי וחלונות ויטראז'

האור הטבעי מנוצל בחוכמה כאלמנט עיצובי וסמלי בקתדרלה. הזוהר שמציף את חלונות הוויטראז' יוצר מגוון צבעים שרוקדים סביב הקתדרלה ומוסיפים אווירה מיסטית לקדושת המבנה. באופן מסתורי, למרות גובהה הרב של הקתדרלה, האור מוצא את דרכו לכל פינה, חוגג את ההארה הרוחנית שגרגוריוס הקדוש מסמל עבור הנצרות הארמנית. חלונות הוויטראז', המעוצבים באופן מקושט, מספרים סיפורים תנ"כיים, מעוררים תחושה של יראת כבוד תוך הנחלת תורות דתיות.

ריהוט מקושט וחפצי קודש

הקתדרלה היא אוצר של חפצי קודש וריהוט מקושט. קישוטים מוזהבים וחפצי דת שופעים, המאירים את הקתדרלה בזוהר שמימי. הפסלים והסמלים הדתיים בעבודת יד בקתדרלה הם אחד המאפיינים המגדירים העיקריים של עיצוב הפנים שלה. יחד עם זאת, פמוטים משוכללים, בדי מזבח ואביזרים דתיים משלבים כולם את המאפיינים של האמנות הארמנית המסורתית.

ואכן, עיצוב הפנים של קתדרלת גרגוריוס הקדוש המאיר הוא לא רק חגיגה לעיניים, אלא גם מסע שמאיר את הנפש. האלמנטים העיצוביים מהדהדים את קדושת הטקסים הדתיים תוך שהם משקפים בצורה חלקה את הפאר של האמנות הדתית הארמנית. הוא משמש עדות לאומנות ולמסירות של האנשים שתרמו ליצירתה ומציע נרטיב שקט, אך עמוק, של המשמעות הדתית והתרבותית של הקתדרלה, כל היבט הוא שיר הלל לאמונה ולמורשת הארמנית.

חשיבות כנקודת ציון

קתדרלת גרגוריוס הקדוש המאיר היא בעלת חשיבות רבה כציון דרך אדריכלי והיסטורי בירוואן, ארמניה. קתדרלה זו, שהוכרזה כאחד המבנים הדתיים הגדולים ביותר בדרום הקווקז, מרשימה במבנה המפואר שלה, המעיד על גאונות אדריכלית ארמנית, ומכה באקורד עם כל מי ששם עליה את עיניו.

מעבר לקסם האסתטי שלה, חשיבותה של הקתדרלה כציון דרך מושרשת עמוק בתרומתה למרקם החברתי והכלכלי. אתר זה תמיד מילא תפקיד משמעותי בהגברת התיירות בירוואן. מכיוון שהקתדרלה מזמינה אלפי תיירים מדי שנה, היא אכן תורמת רבות לכלכלה המקומית ומקדמת את ארמניה בזירה העולמית.

המשיכה העולמית של הקתדרלה

למרות היותה בעיקר מקום פולחן, דלתותיה הפתוחות של קתדרלת גרגוריוס הקדוש המאיר מקבלות בברכה אנשים מכל תחומי החיים ואמונות דתיות שונות. הוא עומד כסמל לאירוח ארמני. קבלה מתמשכת זו וכבוד לשוני מושכים קהל מגוון, מה שמוביל לחילופי תרבות ייחודיים שהם עצמם היבט רב ערך של תיירות בינלאומית.

השפעה על הקהילה

אנדרטה בסדר גודל ויופי כזה נושאת משמעות רבה עבור הקהילה המקומית. בהיותה ביטוי חזק של הזהות הדתית הארמנית, היא ממשיכה להיות מאפיין חיוני של העיר ירוואן. נוכחותה המתנשאת של הקתדרלה הופכת לסמל של גאווה מקומית ומחזקת את תחושת המורשת של הקהילה, ומבססת בצדק את מקומה כחלק מהותי מהזהות הקולקטיבית שלהם.

תפקידה של קתדרלת גרגוריוס הקדוש המאיר כנקודת ציון משתרע מעבר לתחום הפיזי. הוא התגלה כסמל לחוסן ולרוח האיתנה של העם הארמני שהזין וטיפח את אמונתו במשך מאות שנים של ניסיונות ותלאות. לפיכך, הקתדרלה לא רק עומדת כעדות ליכולת האדריכלית של בני האדם, אלא גם מתמצתת את המסע הרגשי הקולקטיבי של אומה עמידה.

בסעיפים הבאים נעמיק באלמנטים האמנותיים השזורים בעיצוב הקתדרלה, שלא רק מוסיפים לקסם האסתטי שלה, אלא גם משמרים ומייצגים את ההיסטוריה והתרבות העשירה של ארמניה.

אלמנטים אמנותיים

קתדרלת גרגוריוס הקדוש המאיר היא באמת קנבס של התרבות וההיסטוריה הארמנית. יותר מסתם בית תפילה, הקתדרלה היא גלריה חיה ונושמת של אמנות ארמנית ואומנות מעודנת. מהגילופים המורכבים על קירותיה, ועד לפנים המעוטרים בפאר, כל היבט של הקתדרלה טומן בחובו ערך אמנותי כלשהו המעניק לנו הצצה למורשת האמנותית העשירה הטבועה בארמניה.

גילופים ופסלים מורכבים

כשמתקרבים לקתדרלה, עיניכם נמשכות מיד אל הגילופים והפסלים המרהיבים המעטרים את חלקה החיצוני של הכנסייה. כל גילוף הוא יצירת אמנות מורכבת, שתוכננה בקפידה ונעשתה בעבודת יד על ידי אומנים מומחים. גילופי האבן מתארים סצנות תנ"כיות, קדושים ודמויות מהמיתולוגיה הארמנית, כל אחד מהם מספר סיפור ייחודי. פסלי השיש המפורטים המוצבים בכניסה מקרינים תחושה של יראת כבוד ופאר.

משמעות הפסיפסים וציורי הקיר

כשאתה נכנס לתוך הכנסייה, הפסיפסים וציורי הקיר התוססים מושכים את תשומת לבך. ציורי הקיר המעטרים את התקרה והקירות בעלי הכיפה הגבוהה מתארים סצנות מהברית החדשה. ציורי קיר אלה משמשים לא רק כהשתקפות של עומק האמונה הדתית, אלא גם כצורת אמנות שהייתה חלק בלתי נפרד מהמורשת הארמנית במשך מאות שנים. הפסיפסים, העשויים ממגוון אבנים צבעוניות, יוצרים תצוגה ויזואלית מרהיבה ומוסיפים עומק טקסטורה לעיצוב הפנים.

שילוב של אמנות ארמנית מסורתית עם השפעות מודרניות

הקתדרלה היא שילוב מושלם של אמנות ארמנית מסורתית ואסתטיקה מודרנית. הגילופים המורכבים, הפסיפסים המורכבים וציורי הקיר מלאי החיים משקפים קשר חזק עם העבר, בעוד שהקווים הנקיים והסדר הגיאומטרי מייצגים חיבוק של עיצוב עכשווי. הקתדרלה חושפת שילוב חלק של הישן עם החדש, מה שהופך אותה ליצירת מופת אמיתית של גאוותה האמנותית של ארמניה.

לסיכום, האלמנטים האמנותיים של קתדרלת גרגוריוס הקדוש המאיר הם עדות ליכולת האדריכלית ולאיכות האמנותית של ארמניה. זה לא רק מסמל את החשיבות הקדושה של הקתדרלה כמקום פולחן, אלא גם מאשר מחדש את תפקידה המשמעותי של הקתדרלה בשמירה והפצה של המורשת האמנותית של ארמניה, כפי שתראו יותר לעומק בחלק הבא על 'המשמעות התרבותית' שלה.

משמעות תרבותית

גרגוריוס הקדוש קתדרלת המאיר נושאת לא רק כוח משיכה דתי אלא גם משמעות תרבותית יוצאת דופן. השפעתה התרבותית משתרעת מעבר לגבולות האומה, ומעצבת את המוניטין העולמי של ארמניה.

שימור וקידום התרבות הארמנית

בניית הקתדרלה והסמליות שלה ממלאות תפקיד מכריע בשמירה על המורשת הבלתי מוחשית של ארמניה. כל אבן, פסיפס, גילוף ופרסקו מייצגים את האופי וההיסטוריה של המדינה, ומזכירים הן למקומיים והן למבקרים את העבר המפואר של ארמניה.

חגיגות ואירועים דתיים

הקתדרלה היא מרכז לחגיגות ואירועים דתיים המושכים מקומיים ותיירים בינלאומיים כאחד. באמצעות אירועים אלה מוצגת התרבות הארמנית העשירה, המאפשרת למשתתפים לטבול את עצמם במסורות ששרדו אלפי שנים.

תרומה לאמנות ולספרות

סנט גרגוריוס קתדרלת המאיר משמשת לא רק כיצירת מופת אמנותית, המשקפת מיומנויות ואומנות בנות מאות שנים, אלא גם כהשראה לאמנים וסופרים. הארכיטקטורה מעוררת ההשראה, הסיפורים הדרמטיים והטקסים היפים הציתו יצירתיות בתחומים רבים, והובילו לתרומות בלתי נשכחות לספרות הארמנית ולאמנויות היפות.

הטמעת הזהות והמורשת הארמנית

כאחד מציוני הדרך המוכרים ביותר בירוואן, קתדרלה זו היא סמל לזהות ארמנית. חשיבותו התרבותית היא בכך שהוא שוזר את האמונה, ההיסטוריה והמסורות של האומה לעדות של ערכים ומורשת משותפים, ומסייע לדור החדש להבין, להעריך ולהמשיך הלאה את מורשתו הארמנית הייחודית.

עובדות מפתח על קתדרלת גרגוריוס הקדוש המאיר

הטבלה הבאה מספקת עובדות מפתח על קתדרלת גרגוריוס הקדוש המאיר כדי להרחיב את הבנתכם את האנדרטה האיקונית הזו.

פרטי עובדה
שנת הקמה הקתדרלה הוקמה בשנת 2001, מה שהופך אותה לאחת הכנסיות האפוסטוליות הארמניות האחרונות אך המשמעותיות.
הנצחה הוא נקרא על שמו של גרגוריוס הקדוש המאיר, שלזכותו נזקפת המרת ארמניה לנצרות במאה ה-3 לספירה.
סגנון אדריכלי המבנה מציג שילוב של אדריכלות ארמנית מסורתית ומודרנית, וכתוצאה מכך ציון דרך מפואר.
קיבולת עם קיבולת ישיבה של 1700 אנשים, היא בין הקתדרלות הגדולות בעולם שנבנו במאה האחרונה.

שאלות נפוצות לגבי Saint Gregory The Illuminator Cathedral

הנה כמה מהשאלות הנפוצות שמבקרים וחוקרים שואלים לעתים קרובות על קתדרלת גרגוריוס הקדוש המאיר.

 • מה השפיע על האדריכלות של גרגוריוס הקדוש קתדרלת המאיר?
  אדריכלות הקתדרלה מושפעת מאוד מהשילוב של סגנון ארמני מסורתי, יחד עם השפעות עכשוויות. השימוש בכיפות, גילופי אבן ופרטים מורכבים הם בעיקר ארמניים במקורם, בעוד ההשפעות המודרניות ניתן לראות בפריסה, תאורה וניצול החלל.
 • איזה סוג של סמליות דתית ניתן למצוא בקתדרלה?
  ניתן למצוא סמליות דתית בעיצוב הקתדרלה, בצבעים, בדפוסים ובמוטיבים. הקתדרלה כוללת גם סמלים דתיים ופסלים של קדושים, כל אחד מהם ממוקם בקפידה כדי לסמל אלמנט מסוים של האמונה הנוצרית.
 • מה ניתן לומר על עיצוב הפנים של הקתדרלה?
  עיצוב הפנים של הקתדרלה הוא מפואר ורוחני בעת ובעונה אחת. החדר כולל ריהוט מעוטר, חפצי קודש ושימוש יעיל באור טבעי המסנן דרך חלונות ויטראז'. האווירה בתוך הקתדרלה מרוממת מבחינה רוחנית.
 • מהי חשיבותה של הקתדרלה כנקודת ציון?
  קתדרלת גרגוריוס הקדוש המאיר אינה רק מבנה דתי – היא גם ציון דרך היסטורי ותרבותי חשוב. היא מושכת תיירות, מוסיפה לכלכלה המקומית ומחזקת את המורשת הארמנית. מבקרים מכל רחבי העולם מבקרים בו, ומשפרים את המוניטין העולמי שלו.
 • אילו אלמנטים אמנותיים משולבים בעיצוב הקתדרלה?
  עיצוב הקתדרלה משלב מספר עצום של אלמנטים אמנותיים, החל מגילופים מורכבים ועד פסיפסים וציורי קיר תוססים. הכנסייה משלבת להפליא אמנות ארמנית מסורתית עם נגיעות עכשוויות.
 • מדוע קתדרלת גרגוריוס הקדוש המאיר משמעותית מבחינה תרבותית?
  הקתדרלה ממלאת תפקיד מרכזי בשימור וקידום התרבות הארמנית. הוא מארח חגיגות שונות ואירועים דתיים וגם תורם לאמנויות ולספרות בארמניה. קתדרלת גרגוריוס הקדוש המאיר היא אפוא יותר מסתם קתדרלה, היא התגלמות הזהות והמורשת הארמנית.

יתרונות הביקור בסנט גרגוריוס קתדרלת המאיר

ישנם מספר יתרונות ייחודיים שמגיעים עם ביקור בקתדרלת סנט גרגוריוס המאיר בירוואן, ארמניה:

 • תובנה היסטורית עשירה: קתדרלה היסטורית זו מספקת למבקרים מבט מעניין על ההיסטוריה העשירה של ארמניה, במיוחד ההיסטוריה הדתית שלה השזורה באופן הדוק בזהותה הלאומית.
 • יופי אדריכלי: כאחת הקתדרלות הגדולות ביותר בכנסייה האפוסטולית הארמנית, הארכיטקטורה המדהימה שלה המשלבת אלמנטים מסורתיים והשפעות מודרניות היא מחזה למראה.
 • הבנה תרבותית: ביקור בקתדרלה מציע למבקרים תובנה עמוקה על התרבות של העם הארמני כולל מנהגיהם הדתיים, פולקלור פופולרי וצורות אמנות מסורתיות.
 • התרוממות רגשית: ההילה החמה והמרגיעה של הקתדרלה, המועצמת על ידי עיצוב הפנים המעוצב בקפידה והאור הטבעי, מספקת סביבה שלווה ושלווה.
 • מיקום נגיש: מיקומו בלב ירוואן, עיר הבירה, הופך אותו לנגיש בקלות למבקרים המעוניינים לחקור ציון דרך משמעותי זה.

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בירוואן מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על ארמניה!